הדרשה שלי

עצות וטיפים לדרשה טובה ומוצלחת ומילת הרגעה אחת - גם אם הדרשה תהיה על הפנים, עדיין כולם ימחאו כפיים ויריעו

תתפלאו לדעת, אבל את הדרשה זוכרים הרבה אחרי שכבר נשכח הטעם של העוף ביין. ברוב המקרים, זאת הפעם ראשונה שנער בר המצווה מדבר בפני קהל רב ולכן מעבר לנאום משעשע ומיוחד שייזכר לזמן רב, כדאי גם להתאמן מול הראי או המשפחה כדי לא לעשות במכנסיים ברגע האמת.

זה לא המקום להזכיר את חשיבותו של גיל 13 ביהדות ואת ציון הדרך המשמעותי אותו הוא מסמל. רק נזכיר כי בגיל זה מצליחים ההורים להיפטר 'מעולו של זה' והילד בעצם הופך לבוגר ואחראי למעשיו. טקס בר המצווה הוא שני בחשיבותו רק אחרי החתונה, שהיא כמובן הטקס הגדול ביותר בחייו של אדם. וכמה מתאים הוא, שבערב הגדול הזה עומד נער החמודות לראשונה בחייו מול קהל גדול וצריך לדקלם את הדרשה. 

למרות שחגיגת בר מצווה מיועדת בדרך כלל להורים, לחבריהם ולבני השפחה והרבה פחות לילד החוגג, אפשר לנצל את הארוע כדי להצהיר על כוונות, להודות למשפחה התומכת ואפילו לשעשע את האורחים ולגרום להם לצחוק. אפשרות להדפיס ב- בתי דפוס הזמנות משעשעות לדוגמא.

את הדרשה נושאים בדרך כלל בשיאו של הערב הגדול. אחרי קבלת הפנים, בה עומד הילד עם הוריו בכניסה ולוחץ מאות ידיים, שחצי מהם הוא לא מכיר, ואחרי שכל האורחים התיישבו במקומם ואכלו את המנה הראשונה, מגיע תור הברכות. לפעמים, נהוג להדליק 13 נרות לציון גיל המצוות, כאשר כל נר מדליק בן משפחה או קרוב בעל משמעות לחתן המצווה או למשפחה.

ואז מגיע הרגע הגדול בו עולה הילד המפוחד על במת הכבוד ונושא את דבריו.

אפשר לראות את הדרשה כהזדמנות מצוינת להודות לכל העושים במלאכה, מההורים, דרך האחים והסבתות ועד אחרון בני הדודים ולנצל את הבמה כדי להצהיר על תוכניות לעתיד ועל אופיו של עלם החמודות אולם אפשר לנסות גם משהו קצת שונה שיכיל את כל האלמנטים הללו רק מזווית אחרת ומעניינת יותר, כמו שלטים על ראש חוצות.

הסעות באילת

לפני שנתחיל בהסברים על דרשה לבר מצווה ובמספר עצות, נדגיש כי ללא קשר לאיכות הדרשה ולתוכנה המילולי, חשוב מאד להתאמן בקריאה וממש לעמוד מול הראי ולדקלם את משפטי המחץ. גם כדי לא לקבל פיק ברכיים וגם כדי לדעת איך בדיוק לקרוא, היכן לעשות אתנחתא דרמתית ואיפה לעשות תנועות ידיים.

הדרשה הקלאסית צריכה להכיל מספר דברים בסיסיים כמו תודות למשפחה, סקירה קצרה על ילד הבר מצווה ומהם תחביביו ויכולותיו, נקודת מבט עתידית שתדבר על השאיפות של הילד להיות האיינשטין הבא, בדיחה או שתיים לשבור את הקרח וסיום נחמד. שירה בציבור ליום הולדת

כמה הערות על דרשה מהסוג הזה. אם כבר אומרים תודות, חשוב מאד לא לשכוח אף אחד. לא יהיה כל כך נעים אם במהלך הנאום, תקום סבתא חנה ותצעק שלא אוהבים אותה או שדוד שמוליק יהפוך שולחן בגלל שלא הזכירו אותו.

דבר חשוב נוסף הוא אורך הנאום. אסור שהנאום ימשך יותר מדי זמן כי האורחים יאבדו את הסבלנות ויפסיקו להקשיב.אפשר להתאמן בבית על המונולוג וכך לדעת בערך כמה זמן הוא נמשך, כאשר חמש דקות זה המקסימום הנסבל.

הדבר החשוב ביותר זה ההומור. נאום בלי הומור יהיה מאד משעמם ויגרום לכל האורחים לפהק במקרה הטוב ולהירדם במקרה הרע. בדיחה או שתיים במהלך ההקראה יעזרו מאד, אולם רצוי שכל הנאום יהיה קליל ולא רציני מדי. בדיחה קטנה על ההורים תגרום לכולם להתגלגל מצחוק ולהורים להתמוגג מנחת על השנינות של ילדם.

אפשר, ואפילו מקובל, להיעזר במישהו בכתיבת הדרשה. זה יכול להיות אחד ההורים או חבר או קרוב משפחה בעל יכולות כתיבה. בכל מקרה, כדי שהנאום יהיה אמיתי וחם, ילד המצוות חייב להיות מעורב בכתיבה, כדי להכניס את המימד האישי שלו.

ואחרי הכל, עדיין אפשר להפוך את הדרשה למשהו יותר מעניין ומקורי. לא חייבים לעמוד במרכז האולם ולדקלם מהכתב את הנאום, כשבקלות אפשר להפוך אותו מהנטל של הערב למשהו שעוד ידברו עליו. הנה מספר רעיונות להפיכת הדרשה לנאום עם דרישה:

דרשת ראפ- הלהיט בשנתיים האחרונות בקרב ילדי בר המצווה. הדרשה עצמה לא ממש שונה מדרשה רגילה, אולם הילד מקריא אותה בקצב הראפ בשילוב תנועות "ראפיות" טיפוסיות. לאחרונה צצו כפטריות אחרי הגשם בעלי מקצוע שמתמחים בדרשות ראפ.

מוסיקה- אפשר להפוך את הדרשה להופעה של ממש. אם לעילוי הצעיר יש כשרון מוסיקלי כזה או אחר (גיטרה, חליל או מפוחית) ואם הוא יודע לשיר, הוא יכול לתת הופעה של מספר דקות, כשבהלכה הוא בעצם שר את הדרשה שלו.

דרשה בצורת שיר- אותו דבר כמו הדרשה הרגילה, רק בחרוזים ובנימה יותר הומוריסטית. אפשר לחלק למספר בתים, עם סגנונות שונים ואפילו עם פזמון מיוחד. רעיון טוב הוא שהפזמון יעסוק בתודות לכולם, ושאחרי כל בית התודה תהיה למישהו אחר. כך גם אומרים תודה להרבה אנשים וגם לא משעממים את האורחים. למורדים שבינינו, אפשר להקריא את הדרשה בצורת שיר ראפ, עם מוזיקה תואמת.

הדפסת הדרשה- דרך מקורית נוספת היא להדפיס את הדרשה בצורה ייחודית ולחלקה לאורחים על השולחנות. ניתן לשלב תמונה של העילוי הקטן על הנייר בצירוף פרח והכרת תודה על ההשתתפות בשמחה.

מצגות- למי שלא מעוניין להקרין סרט על עצמו, אפשר לעשות מצגות מאד מיוחדות ומרשימות בתוכנת PowerPoint. מכניסים עשרות תמונות בסדר כרונולוגי ומתחתם אפשר להכניס כיתוב או לקריין תוך כדי. אפשר להיעזר במומחה בתוכנה כדי להוסיף אפקטים קוליים וחזותיים והדבר הטוב ביותר הוא שאפשר להקרין את זה על מסך, באחת הפינות של האולם, במהלך כל האירוע.

סרט וידאו- הלהיט בשנים האחרונות הוא מסך וידאו עליו נראים האורחים במהלך האירוע. מדוע לא לנצל את המסך הגדול הזה כדי להקרין סרט קצר על חייך. זוהי לעיתים הדרשה הכי טובה. אינך עומד בפני ההתרגשות הגדולה של הקהל, והסרט כבר מוכן וערוך מראש. מומלץ להיעזר באולפן מקצועי, ובדרך כלל הצלם באירוע יסכים תמורת תשלום נוסף לצלם ולערוך את הסרטון.

אולפן הקלטות- באמצעות אולפן הקלטות מקצועי אפשר להקליט את שיר הדרשה באיכות גבוהה ולנגן אותו במהלך הערב. כיום מספר רב של אולפני הקלטות מציעים שירותי הקלטה אישיים לאירועים שונים, כולל ימי הולדת, חגיגות מצווה ואחרים.

צילומים:גיא הפקות, חולון

אינדקס מדיה - פתרונות שיווק מתקדמים לעסק שלך

הצעד הראשון להצלחה >>

פייסבוק עסקי

לא הגיע הזמן לעשות כסף מפייסבוק?
תן לנו לבנות לך דף עסקי בפייסבוק,
לנהל אותו ולחשוף את העסק שלך
לאלפי עיניים נוספות

הצעד הראשון להצלחה >>
בוא נתחיל >>

קידום ממומן בגוגל

רוצה להיות ראשון בגוגל כאן ועכשיו?
קידום ממומן בגוגל הוא הדבר בשבילך.
אתה תקבע את התקציב - אנחנו נביא
אותך לדף ראשון!

בוא נתחיל >>
תהליך העבודה ולקוחות נבחרים >>

קידום אורגני בגוגל

מאות לקוחות מרוצים לא טועים!
צוות המומחים שלנו רק מחכה להצעיד
את העסק שלך קדימה ולהביא אותך
לדף הראשון בגוגל

תהליך העבודה ולקוחות נבחרים >>
מידע נוסף אתרים לדוגמא >>

בניית אתרים רספונסיבים

בניית אתרים רספונסיבים מותאמים
לכל סוגי המסכים, לטלפון ולגוגל,
כולל דומיין מערכת ניהול ועיצוב מרהיב
ואישי לכל אתר

מידע נוסף אתרים לדוגמא >>