מתכוננים לבר המצווה

הכירו את מכון קשר שמציע תוכנית הכנה לבר מצווה. בראיון עם יעקב נמן הוא מספר על המכון ועל תוכנית ההכנה ומשתף בהמלצות וטיפים שיסייעו להתכונן לטקס בר המצווה

הכירו את מכון קשר, שפועל מזה כ-15 שנה ומציע תוכנית הדרכה והכנה לבר מצווה. המכון, פועל בכל רחבי הארץ ומתמקד בהכנה הרעיונית ליום בר המצווה, בהכנה מקצועית של לימוד טעמי המקרא, בהכנת דרשה, בלימוד הנחת התפילין, בהתמצאות בתפילה ובכל הקשור לטקס המסורתי. המלמדים במכון מתמקדים בלב הטקס ועושים זאת לשם שמים, דרך עמותת נח"ת (איגוד גרעיני גוש דן), הפועלת ללא מטרות רווח.

בראיון עם מקים ומנהל איגוד המכונים, יעקב נמן, הוא מספר על שלבי תוכנית ההכנה ומשתף בהמלצות וטיפים שיסייעו להתכונן לטקס בר המצווה כראוי. 

מתכוננים לטקס בר המצווה

ההכנה הבסיסית לקראת טקס בר המצווה נמשכת בין 3 ל-4 חודשים. ישנן תכניות הכנה מורחבות יותר, עם שינויים קלים בין מכון למכון, או בין מלמד למלמד. חשוב להתכונן כהוגן הרי אם תרצו לערוך בר מצווה בכותל או אפילו באווירה אינטימית יותר בבית הכנסת אין ספק שתצטרכו לעמוד עם הרבה ביטחון מול כולם.

תוכנית ההכנה לבר המצווה של מכון קשר כוללת פגישת היכרות של הרכז בבית המשפחה, חינם וללא התחייבות. במהלך הפגישה הרכז מציג את תהליך הלימוד ומסייע לסגור את כל הפרטים הטכניים. לאחר הפגישה הרכז מתאים מלמד, על בסיס ההיכרות עם המשפחה. לאחר התיאום תתקיים פגישה ראשונה מתוך סדרה של בין 10 ל-13 מפגשים, של המלמד עם הילד. חלק מהמפגשים מתקיים בבית הכנסת. כמו כן, במהלך ההכנה מתקיים גם מפגש יחד עם האב, בו מתרגלים הנחת תפילין. בסוף התהליך מתקיים מפגש מסכם בפורום משפחתי.

נמן: "המלמד מתלווה לטקס הנחת התפילין והעליה לתורה, כאשר לעתים מדובר בשני אירועים נפרדים. לאחר מכן מתקיימת פגישת סיכום עם המלמד או עם הרכז, במהלכה מוענק שי לסיום ומתבצע התשלום. גם לאחר סיום התהליך הנער נשאר חבר במכון קשר ומקבל את תואר בוגר המכון. תואר זה מקנה אפשרות להשתתף באירועים שונים, כגון טיולים, סדנאות וחוויות נוספות, אותם מארגן המכון לאורך השנה, במחיר מסובסד".

כמה זמן לפני טקס בר המצווה יש להתחיל בהכנות לקראתו?
"מומלץ להתחיל בהכנות כמה שיותר מוקדם, בייחוד אם מעוניינים לערוך את הטקס בבית הכנסת השכונתי. ברוב בתי הכנסת לא מאפשרים לערוך שני טקסי בר מצווה בשבת אחת. לכן יש להיפגש עם גבאי בית הכנסת מוקדם ככל שניתן, על מנת לשריין תאריך לטקס. כמו כן, מומלץ ליצור קשר עם המכון או עם המלמד ולהתחיל בהכנה לקריאה בתורה ולטקס עצמו מוקדם ככל שניתן. כך אפשרויות רבות יותר יהיו פתוחות: תאריך הטקס, תוכניות ההכנה, המלמד המתאים וכולי".

מה מבדל את תהליך ההכנה לבר מצווה במכון קשר מאחרים בתחום?  
"ללימוד דרך המכון יתרונות רבים ואין כל מקום להשוות בינו לבין לימוד אצל מלמד פרטי. כל המלמדים שלנו רואים בעיסוק שלהם שליחות גדולה ולא דרך קלה למקור הכנסה צדדי. המלמדים לא רק מקצוענים בתחום קריאת התורה, אלא גם אנשי חינוך. הם יודעים לנצל כל מפגש כדי להעשיר את עולמו של בר המצווה בערכי יסוד, שינחו אותו בצעדיו הראשונים בעולם המתבגרים".

בין היתרונות: מלמדים מקצועיים והנחה ברכישת תפילין

המכון מציג יתרונות נוספים מעבר להנחלת ערכי בגרות, אחריות, התמודדות עם אתגרים, מורשת ישראל, מושגי יסוד ביהדות, אליהם נחשפים הנערים לראשונה טקס בר המצווה, ועוד. בין היתרונות גם מלמדים צעירים, שיודעים לדבר בשפת הנוער, ובו זמנית בעלי רקע תורני רחב ואוריינטציה חינוכית מהמעלה הראשונה.

נמן מציין עוד, כי ההכנה לבר המצווה דורשת בדרך כלל ליווי צמוד של המלמד, החל מהפגישה הראשונה עם המשפחה וכלה בטקס בבית הכנסת. לכן, לעתים יכולות להתעורר תקלות לא צפויות מסיבות שונות, והמלמד לא יכול להמשיך במפגשים, או לא יכול להגיע לשבת בר המצווה.

מה קורה במקרים כאלה?
"במקרה של לימוד דרך המכון תמיד יש מלמד חלופי שיכול להשלים את המלאכה. כמו כן, תמיד ניתן לפנות לרכז בכל בעיה שמתעוררת במהלך תקופת ההכנה. יתרון נוסף של לימוד במכון, הוא ההצטרפות למועדון הארצי של הלומדים לקראת בר המצווה. המועדון מציע הטבות רבות, כגון הנחות ברכישת תפילין ומוצרים נוספים הקשורים לחגיגות בר המצווה, טיולים לירושלים ולמקומות נוספים (לתלמידים ולבוגרים) במחירים מסובסדים ועוד".

אילו מגמות מובילות את פעילות המכון בשנה האחרונה?
"עד לאחרונה המכון פעל בעיקר בגוש דן במסגרת מכונים מקומיים, כאשר לכל מכון יש רכז. לפני כחצי שנה נפתחה המחלקה הארצית, לאחר עבודת איתור קשה של כ-400 מלמדים איכותיים מכל רחבי הארץ. בהמשך לשינויים האמורים, נרשמת מגמת גידול בפניות למכון. אנו מקבלים כיום פניות מכל רחבי הארץ ומתאמים לכל משפחה מלמד על פי הקרבה לאזור המגורים ועל פי העדפות המשפחה. כדאי לציין עוד, שלאחר השקעה רבה, בחודשים הקרובים יעלה לאוויר אתר האינטרנט של המכון, בנוסף לדף הפייסבוק ולדף הנחיתה הפעילים כיום. כך המכון יהפוך נגיש יותר למחפשים ובמסגרת הבלוג הוא יציע למעוניינים גם עולם תוכן רחב ועשיר בנושא בר המצווה. עוד ניתן למצוא באתר רשימה של הטבות לחברי המכון אצל מגוון נותני שירות ברחבי הארץ".

שתף את הקוראים בטיפים שיסייעו להם להתכונן לבר המצווה באופן מוצלח.
"ההמלצה הראשונה היא לא לחכות לרגע האחרון. כדאי ליצור קשר עם סניף המכון באזור המגורים כמה שיותר מוקדם ולקבוע פגישה ראשונה. עוד מומלץ לערוך מפגש היכרות בלתי מחייב עם המלמד, לפני תחילת הלימוד. המכון מציע פגישה ראשונה חינם וללא התחייבות. הקשר החברי שנוצר בין המלמד לבין הילד במהלך הלימוד חשוב ביותר. לכן מומלץ לוודא שאכן נוצרת ביניהם כימיה טובה. טיפ נוסף אומר, שכדאי להורים לעקוב אחר הלימוד ולקחת חלק במפגשים. זאת, משום שעד כמה שהמלמד יהיה מקצועי ומסור, מעורבות של ההורים תספק מחויבות ותשומת לב של המלמד".

נמן ממליץ גם לבחור בקפידה את בית הכנסת; כדאי לבקר בבית הכנסת בו מתכננים לערוך את הטקס ולהתרשם: "מומלץ לקחת חלק במספר תפילות ולהתרשם מתרבות הדיבור ומהתנהגות המתפללים. זכרו, כי בית כנסת הוא מעין מועדון. יש מועדונים סגורים יותר ויש מועדונים שמקבלים חברים חדשים ואורחים בזרועות פתוחות. ההמלצה אומרת שכדאי לבחור בבית כנסת מקבל יותר. אך יש לזכור, שהתאריכים לקיום טקסים בבתי כנסת פתוחים יותר נתפסים במהירות. לכן לא כדאי לחכות לרגע האחרון. ניתן להיעזר ברכזים ובמלמדים של המכון והם ישמחו להמליץ מתוך היכרות אישית. אם יש אפשרות לערוך את טקס הנחת התפילין בכותל, אין טוב מזה. לשם כך יש ליצור קשר עם הקרן למורשת הכותל".

עוד ממליץ נמן להעשיר בתוכן ערכי גם את מסיבת בר המצווה, אותה עורכים מחוץ לבית הכנסת: "אל תתביישו להיעזר במלמד למטרה זו. כדאי מאוד שבמהלך מסיבת בר המצווה ישא הנער דרשה, המשלבת גם תוכן ערכי משמעותי, מעבר לאמירת תודות".

ספר על היעדים לשנה הקרובה.
"בשנה הקרובה אנחנו מצפים לצמיחה משמעותית בהיקף הפניות למכון, בעקבות ההתרחבות לפרישה ארצית ולהתקדמות המכונים החדשים. עוד בין היעדים לשנה הקרובה, גם הקמה של כ-6 מכונים חדשים נוספים ברחבי הארץ, בירושלים, חיפה, קרית גת, רעננה, אילת ועוד סניף בתל אביב. זאת, נוכח הדרישה מהשטח. בנוסף, אנו פועלים להרחבת השיווק של המכון באמצעות אתר האינטרנט החדש ובאמצעים נוספים. כמו כן, אנו פועלים כדי להכשיר את המלמדים שלנו עם סדרת השתלמויות לאורך השנה. בנוסף, צפויה לראות אור חוברת עזר איכותית ללימוד, שתחולק לתלמידים במכון, וכן חוברת הנחיות למלמד שתופץ בקרב המלמדים שלנו בכל הארץ. לקראת סוף השנה, נקיים שוב את הכנס הארצי למלמדי בר מצווה".

ליצירת קשר: 03-7621613 | אתר מכון קשר | mkesher13@gmail.com

אינדקס מדיה - פתרונות שיווק מתקדמים לעסק שלך

הצעד הראשון להצלחה >>

פייסבוק עסקי

לא הגיע הזמן לעשות כסף מפייסבוק?
תן לנו לבנות לך דף עסקי בפייסבוק,
לנהל אותו ולחשוף את העסק שלך
לאלפי עיניים נוספות

הצעד הראשון להצלחה >>
בוא נתחיל >>

קידום ממומן בגוגל

רוצה להיות ראשון בגוגל כאן ועכשיו?
קידום ממומן בגוגל הוא הדבר בשבילך.
אתה תקבע את התקציב - אנחנו נביא
אותך לדף ראשון!

בוא נתחיל >>
תהליך העבודה ולקוחות נבחרים >>

קידום אורגני בגוגל

מאות לקוחות מרוצים לא טועים!
צוות המומחים שלנו רק מחכה להצעיד
את העסק שלך קדימה ולהביא אותך
לדף הראשון בגוגל

תהליך העבודה ולקוחות נבחרים >>
מידע נוסף אתרים לדוגמא >>

בניית אתרים רספונסיבים

בניית אתרים רספונסיבים מותאמים
לכל סוגי המסכים, לטלפון ולגוגל,
כולל דומיין מערכת ניהול ועיצוב מרהיב
ואישי לכל אתר

מידע נוסף אתרים לדוגמא >>